Linux – podstawowe informacje

penguin-149971_1280Kiedy słyszymy system operacyjny to większość z nas kojarzy system Windows. Wprawdzie jest to najpopularniejszy system operacyjny, ale nie jedyny. Użytkownicy komputera Macintosh korzystają z systemu Mac-os. Ciekawy system. Ale jest jeszcze jeden system będący jakby alternatywą dla Windows. System, który zdobył sobie pewną rzeszę zagorzałych zwolenników. A jest nim Linux.

Linux to system operacyjny, który możemy zainstalować na każdej platformie sprzętowej. Oznacza to, że niezależnie czy mamy procesor Intela czy AMD, czy Peceta czy Macintosha zainstalujemy na nim Linuxa. A ponieważ jest on darmowy nie poniesiemy żadnych kosztów finansowych związanych z jego instalacją.

Jeżeli mówimy o Linuksie to drzewa wspomnieć o dystrybucjach. Linux dostępny jest w wielu dystrybucjach, z których największe to : Debian, Slackware, Red Hat. A od nich wywodzą się kolejne dystrybucje. Tak więc mamy ogromny wybór. Warto w tym miejscu wymienić parę popularnych dystrybucji: Mandriva, Ubuntu, Fedora, SuSe, Knoppix. Mandriva i Ubuntu to ciekawe propozycje dla początkujących.

Obraz ISO interesującej nas dystrybucji pobieramy z interesującej nas strony internetowej. Choć do uruchomienia niektórych dystrybucji wystarczy nam pendrive. Dystrybucja o nazwie Mandriva jest ciekawą opcją dla początkujących. Jest ona trochę podobna do Windows. A to za sprawą środowiska graficznego KDE oraz filozofii działania. Prosta w użytkowaniu, intuicyjna. Choć Mandriva ma pewne ograniczenie – to wiele pakietów i programów nie będziemy mieli dostępu. Można swoją przygodę z Linuxami rozpocząć od Mandrivy, ale potem należy się przerzucić na coś innego. Jak na przykład Ubuntu.

Dystrybucja o nazwie Ubuntu wywodzi się z innej dystrybucji o nazwie Debian. A to oznacza, że będziemy mieli dostęp do bogatego źródła pakietów i programów. Pracując pod Linuxem znajdziemy odpowiednik Ms Office o nazwie OpenOffice albo LibreOffice. Jego filozofia działania jest bardzo zbliżona. Graficzny interfejs użytkownika różni się nieco. Warto wspomnieć, że jest jeszcze jedna różnica. Jeżeli obrabiamy plik tekstowy liczący kilkadziesiąt stron, to jeżeli otworzymy go w Ms Office zauważymy, że jego długość i układ stron się nieco zmienią. Należy o tym pamiętać. Formatowanie różni się. Minimalnie, ale te milimetrowe różnice w przypadku kilkudziesięciu stron powodują dużą zmianę.

Często słyszymy, że na Linuxa nie ma wirusów. Na Linuxa co prawda powstały wirusy, ale jest ich kilkadziesiąt i są one mało szkodliwe. W praktyce można używać Linuxa i nie złapać ani jednego wirusa. Co w przypadku systemu Windows jest mało realne. Niektórzy tłumaczą to zjawisko tym, że Linux jest mniej popularny niż Windows. Ma to uzasadniać znacznie mniejszą liczbę wirusów. Ale do tego dochodzi polityka bezpieczeństwa i fakt, że w praktyce używając Linuxa i zachowując odrobinę zdrowego rozsądku podczas przeglądania stron internetowych, nie złapiemy wirusa.

To było wstępne przybliżenie zagadnienia, jakim jest Linux. Darmowy system operacyjny. Wprawdzie niektórzy skarżą się, że jest on skomplikowany. Problem jest jednak złożony i zależy od wielu czynników. W każdym razie mamy wybór. A wolność w świecie Linuxów to podstawa.

Na podstawie psycholog dziecięcy poznań

Dodaj komentarz