Czy warto kupować notebooka?

lenovo-ideapad-s300-59-358141W dzisiejszych czasach trudno już sobie wyobrazić życie bez komputera. Wirtualna rzeczywistość zawojowała cały nowoczesny świat – komputery dają nam rozrywkę, umożliwiają szybkie transakcje finansowe i kontrolują coraz więcej dziedzin codziennego życia. Jednym słowem – komputer jest niezbędny każdemu współczesnemu człowiekowi, który nie chce pozostać w tyle. Wybór podzespołów komputerowych jest aktualnie ogromny i ich dobór pozostawiamy zwykle specjalistom. Jednak jest jedna decyzja, którą każdy klient sklepu komputerowego musi podjąć indywidualnie.

Komputer stacjonarny czy notebook?

Rozwój technologii mobilnych sprawił, że komputery zabieramy dzisiaj ze sobą praktycznie wszędzie. Szczególnie w dobie technologii, która umożliwia korzystanie z Internetu niemal w każdym miejscu planety. Wydawać by się mogło, że taki stan rzeczy spowoduje, że komputery stacjonarne odejdą do lamusa. Tak się jednak nie dzieje. Duże i statyczne stacje robocze nadal mają ogromną rzeszę zwolenników i nie wygląda na to, by laptopy miały w najbliższym czasie przyczynić się do ich zniknięcia z rynku. Główną zaletą komputerów przenośnych jest ich… przenośność. Są lekkie, idealne w sytuacjach gdy trzeba korzystać z Internetu w publicznych miejsca lub siedzibie klienta. Nie zajmują też wiele miejsca i nie wymagają by wydzielać im specjalny kąt w mieszkaniu. Ale mają też swoje wady…

Delikatność i ciasnota

Komputer stacjonarny ma to do siebie, że zwykle posiada całkiem pojemną i przewiewną obudowę. Nie pozostaje to bez wpływu na jego parametry. Komputery przenośne upchnięte są w swoich obudowach niczym przysłowiowe sardynki w puszce a ich podzespoły są praktycznie zintegrowane ze sobą na stałe. Uszkodzona klawiatura w zwykłym komputerze to niezbyt wielki problem i wydatki. Krótka wizyta w najbliższym sklepie komputerowym czy hipermarkecie, wpięcie jednego kabla i gotowe. Z notebookiem nie jest już tak różowo. W przypadku takiej awarii nie obędzie się bez kosztownej wizyty w serwisie. Trudno też zapomnieć o tym, że komputery się starzeją. Nowe procesory i karty graficzne wychodzą na rynek co kilka miesięcy a wymagania sprzętowe gier i programów rosną. W przypadku standardowej stacji roboczej rozbudowa lub modernizacja podzespołów to kwestia niezbyt trudna. Praktycznie poradzi sobie z tą czynnością każdy laik, który dokładnie przeczytał instrukcję. Notebooki są pod tym względem dużo bardziej hermetyczne. Prawie każda czynność z nimi związana – włączając to kompleksowe czyszczenie – wiążą się z koniecznością wizyty u serwisanta. Jest to jeden z najbardziej kluczowych argumentów jakie podają miłośnicy komputerów stacjonarnych w dyskusjach o wyższości technologii mobilnych.

Dla kogo ten laptop?

Student, uczeń, pracownik biura, miłośnik podróży – to osoby którym przenośny komputer da wiele komfortu, radości i poczucia większej wolności. Notebooki zdecydowanie stały się modne i bardzo wygodne w użytkowaniu przez młodych, dynamicznych ludzi. Czasami jednak, biorąc pod uwagę ceny napraw i modernizacji, laptop może okazać się jedynie kosztowną zachcianką. Zadać sobie trzeba pytanie, czy faktycznie potrzebny jest komputer mobilny?

Related posts