oprogramowanie 

Dlaczego warto uczyć się programowania?

IT to jedna z najprężniej rozwijających się branż i nic nie wskazuje na to, że tendencja ta miałaby ulec zmianie w najbliższych kilkunastu latach. Umiejętność programowania, nawet w stopniu podstawowym, jest jedną z najbardziej cenionych kompetencji na rynku pracy. Co najlepsze, aby podjąć pracę w zawodzie programisty wcale nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych. W tym zawodzie liczą się przede wszystkim umiejętności. Wiedzę z zakresu programowania można nabyć samodzielnie za pośrednictwem bezpłatnych kursów internetowych, jak również na szkoleniach i studiach. Jakie korzyści płyną z nauki programowania i dlaczego tak naprawdę warto rozwijać tę umiejętność?
Ostatnimi czasy prowadzone są liczne dyskusje na temat wprowadzenia programowania jako obowiązkowego przedmiotu w szkole. Wszystko po to, aby oswajać dzieci z czymś, co być może będzie standardem jak obecnie znajomość języka angielskiego. Jednak uczenie programowania dzieci niesie za sobą jeszcze inne korzyści. Tworzenie programów, nawet tych podstawowych, uczy myślenia logicznego i koncepcyjnego. Taka umiejętność jest przydatna w procesie uczenia się, jak również w codziennym życiu. Dzieci, które uczą się programowania przyswajają wiedzę o wiele szybciej, ponieważ mają większą umiejętność tworzenia ciągów przyczynowo skutkowych.
Programować może nauczyć się każdy i mitem jest, że znajomość matematyki jest do tego niezbędna. Nawet jeśli nie planuje się kariery w zawodzie programisty, dobrze jest znać jakiś język programowania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: dla własnej satysfakcji i rozwoju. Znajomość programowania wciąż jest uważana za kompetencję ekskluzywną, dlatego będzie można zabłysnąć nią wśród znajomych. Poza tym nigdy nie wiadomo co może przydać się w życiu. Kto wie? Być może sytuacja życiowa zmusi do przekwalifikowania się. Wtedy proces ten będzie znacznie łatwiejszy, ponieważ będzie się miało bazową wiedzę z innej dziedziny.
Jednak jedną z kluczowych korzyści płynących z nauki programowania jest łatwość znalezienia pracy w branży IT jak również wysokie zarobki. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że większość ofert jest skierowana właśnie do programistów. Mogą oni wręcz przebierać w lawinie ogłoszeń rekrutacyjnych. Bezrobocie w gronie programistów praktycznie nie istnieje. Jak już wcześniej wspomniano, stanowiska w branży IT są wysoko opłacane. Oczywiście początkujący programista nie może liczyć od razu na krocie, jednak po kilku latach pracy można zarabiać już kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście dużo zależy od regionu, w którym się pracuje, jak również od polityki płacowej firmy. Ponadto praca programisty jest bardzo rozwijająca. Co raz, realizują oni nowe projekty, a żeby piąć się po szczeblach kariery muszą szlifować swoje umiejętności. Wbrew pozorom praca programistów wcale nie jest nudna, jest rozwijająca.
Podsumowując, prognozuje się, że w nadchodzących dekadach programowanie będzie jedną z kluczowych kompetencji wymaganych przez każdego pracodawcę, a znajomość wybranego języka programowania będzie tak powszechna jak obecnie ma się to w przypadku znajomości języka angielskiego. Sam proces nauki programowania jest bardzo dobry dla mózgu. W jego trakcie człowiek doskonali swoje logiczne myślenie. Nauka programowania dzisiaj z pewnością zaowocuje w przyszłości. Nawet podstawowa znajomość składni wybranego języka może przeważyć nad zatrudnieniem właśnie tej, a nie innej osoby. A jeśli chce mieć się pewność, że po ukończeniu studiów dostanie się pracę, należy wybrać kierunek informatyczny.

Related posts

Leave a Comment