hardware 

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne

Urzadzenie-wielofunkcyjne-EPSON-Expression-Premium-XP-610-5002938-340x300Czasem zachodzi potrzeba wydrukowania czegoś. Jakiegoś pliku, dokument, artykułu itp. Możemy tutaj skorzystać z kilku możliwości. Możemy pójść do znajomego, który posiada odpowiednie urządzenie do drukowania. Możemy pójść do punktu, w którym świadczą usługi, takie jak ksero, drukowanie, powielanie itp. A możemy zaopatrzyć się w drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne. Ale co będzie lepszym wyborem? Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Zależy od naszych oczekiwać, od tego co i jak chcemy robić.

Drukarka jak sama nazwa służy służy do drukowania. Znajdziemy w niej zapas substancji do drukowania w postaci tonera, pojemnika z tuszem itp. Są drukarki atramentowe i laserowe. Choć te ostatnie są raczej dla tych, którzy dużo i często drukują w dużej ilości. I najlepiej komercyjnie. Osobną sprawą jest to, że czasem przychodzi potrzeba skopiowania jakiegoś dokumentu. Albo zeskanowania dokumentu lub zdjęcia na nasz dysk twardy. Tutaj z pomocą przyjdzie nam urządzenie zwane skanerem. A może zakupić urządzenie wielofunkcyjne?

Czym różni się urządzenie wielofunkcyjne od drukarki? Drukarka służy wyłącznie do drukowania. A urządzenie wielofunkcyjne łączy w sobie różne funkcje. Jest to połączenie skanera, kopiarki oraz drukarki. Ciekawe prawda? Dużą zaletą urządzenia wielofunkcyjnego jest to, że nie zajmuje wiele miejsca. Gdybyśmy musieli rozłożyć w pokoju skaner i drukarkę to zajęłyby one trochę przestrzeni. A urządzenie wielofunkcyjne to dwa w jednym. Czyli w założeniu możemy zeskanować dokument, skopiować go lub po prostu wydrukować sobie jakiś plik tekstowy. Albo inny dokument. Właściwie to tak. Ale czy rzeczywiście jest tak różowo?

Urządzenie wielofunkcyjne przy swoich zaletach ma pewną wadę. Jest takie powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Może nie jest to całkowita prawda w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego, ale nie służy ono do profesjonalnych zastosowań. Ma ono raczej pewne zastosowanie w domu. Ale jeśli chcemy drukować duże ilości dokumentów i to wysokiej jakości to potrzebna nam będzie dobrej jakości drukarka. Niestety, bez tego się nie obejdzie. Podobnie ze skanowaniem. Zależy od tego co właściwie chcemy skanować. Jeżeli jakieś tam grafiki dla celów amatorskich to tak. Ale tam, gdzie trzeba skanować dokumenty i ważna jest wysoka jakość to niestety. Tutaj potrzebna będzie nie urządzenie wielofunkcyjne, a profesjonalny skaner.

Pytanie pojawia się więc co wybrać – urządzenie do wszystkiego, czy urządzenie specjalistyczne do określonych zastosowań. Tutaj dobrze jest określić nasze potrzeby. Jeżeli drukujemy i skanujemy na potrzeby domowe, a na biurku mamy ograniczoną ilość przestrzeni to z pomocą nam przyjdzie właśnie urządzenie wielofunkcyjne. Jeżeli myślimy o poważnym drukowaniu lub skanowaniu to trzeba postawić na specjalizację. Porządny skaner i drukarka. Zapas tuszu do drukowania w urządzeniu wielofunkcyjnym, nie wystarcza na zbyt długo. Warto o tym pamiętać. Tak więc wydrukujemy tym pewną liczbę dokumentów, ale nie zbyt dużą.

Related posts