Kopia zawsze w cenie

bezpieczenstwoBezpieczeństwo danych firmowych to priorytet jeśli chodzi o prowadzenie biznesu. Zagrożenia płynące z zewnątrz, takie jak ataki hackerskie lub wirusy są tylko jednym z niebezpieczeństw. Drugim powodem utraty cennych danych może być nieszczęśliwy przypadek lub awaria. Nie da się uniknąć wypadków losowych czy ludzkich pomyłek, ale można zminimalizować ich szkody. I nie dotyczy to jedynie profesjonalistów, bo utrata danych prywatnych może być równie przykra i bolesna. Niezależnie od tego, czy chodzi o cyfrowy album ze ślubnymi zdjęciami czy informacje niezbędne do prowadzenia interesu, trzeba być przygotowanym na taką ewentualność.

Na wszelki wypadek

Awaryjny backup to metoda profilaktyczna. Nie ma ona właściwie żadnego innego zastosowania poza odzyskiwaniem utraconych danych. Z tego powodu niektórzy traktują ją nieco lekceważąco. Konieczność tworzenia kopi zapasowych zabiera czas i jest zwykle obciążeniem dla systemów informatycznych. Nie można jednak podchodzić do kwestii backupu jak do niepotrzebnej fanaberii informatyków. Szczególnie, że dzisiejsze zarządzanie danymi różni się już znacznie od tego, co branża IT proponowała pięć czy dziesięć lat temu. Większość pamięta jeszcze kopie bezpieczeństwa na fizycznych nośnikach w postaci dyskietek. Nowoczesność przyniosła potężne zmiany – nie tylko technologiczne nowinki ale ogromny wzrost ilości cyfrowych danych. Duplikacja takiego nawału nieustannie spływających informacji, faktycznie sprawia pewne problemy. Może przyczyniać się do obciążenia sprzętu oraz sieci, zmuszać do wprowadzenia pewnych rygorów i –pozornie – zabierać cenny czas, który przeznaczony mógłby być na inne zadania.

Wiele skrytek

Prawidłowe korzystanie z dobrodziejstw backupów wymaga jednak pewnej strategii. Kopie danych przechowywane w jednym miejscu nie są najlepszym rozwiązaniem. Pojedynczy serwer przeznaczony do tego zadania działa dobrze do chwili gdy sam nie ulegnie awarii. Dlatego dzisiaj stosuje się raczej techniki mieszane oraz sporą decentralizację danych. Mieszane techniki wykonywania kopii dają znacznie większą pewność, że któraś z kopii na pewno przetrwa. Dlatego też aktualnie najbardziej stawia się na metody hybrydowe – korzystające z serwerów fizycznych oraz przechowywania danych w chmurze.

Ekspert zawsze w cenie

Niezależnie czy decydujemy się na korzystanie z pełnych czy różnicowych metod kopiowania danych, ważne aby cały ten proces odbywał się w rzetelny i systematyczny sposób. Czasami nie warto ryzykować eksperymentów i lepiej zwrócić się po poradę do specjalistów. Na rynku istnieje już mnóstwo firm, które zajmują się jedynie kopiowaniem danych. Zaimplementowanie takiego rozwiązania wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, ale daje pewność, że bezpieczeństwem systemu informatycznego zajmą się specjaliści. Najlepiej zwrócić się do tych, którzy oferują nie tylko odpowiednie oprogramowanie, ale także swoje własne serwery zewnętrzne. Zdalne przesyłanie zaszyfrowanych pakietów na nośniki należące do takiej firmy zapewnia nie tylko pewność ale i oszczędza czas. W przypadku bardzo poufnych danych można także pokusić się o rozwiązania wewnętrzne – oprogramowanie kopiujące dane w oparciu o sieć lokalną lub specjalne urządzenia podłączane do stacji roboczych w biurze.

Related posts