hardware 

Laptop, komputer stacjonarny, konsola

macbook-606763_1280Chcąc wybrać urządzenie elektroniczne, na którym będziemy wykonywać codzienną pracę należy się zastanowić co nam się bardziej przyda – komputer stacjonarny, laptop czy konsola. Dwie ostatnie mają generalnie zamkniętą architekturę, ale znikają w nich problemy niezgodności sprzętowych. Otrzymujemy dopasowany na miarę sprzęt, który działa. Możliwości rozbudowy są ograniczone, ale są. W przypadku komputera stacjonarnego możliwości rozbudowy są bardzo duże. Ale bywa on kłopotliwy. Przede wszystkim zastanówmy się co chcemy robić.

Konsole do gier to sprzęt, który jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony do gier. Można też na nich oglądać filmy, a obecnie nawet podłączyć klawiaturę i mysz. Ale generalnie jest to sprzęt prosty w obsłudze – wystarczy włożyć i gotowe, nie ma problemów ze sterownikami, a grać można godzinami. Problem pojawia się jeżeli chcemy coś napisać, a potem wydrukować.

Komputery pozwalają nam na więcej niż tylko granie. Laptopy to komputery przenośne. Podłączymy do nich różne urządzenia peryferyjne, myszy, drukarki, kamery, aparaty fotograficzne i inne. Mają one bardzo ograniczone możliwości rozbudowy i pewne problemy z wentylacją. Laptopy grzeją się mocniej niż komputery stacjonarne. Pewnym wyjściem są podstawki chłodzące, ale raz na jakiś czas należy czyścić układy wentylacyjne. Na rynku jest wiele urządzeń peryferyjnych do laptopów, jak dodatkowy nośnik CD i DVD, monitor i inne.

Komputery stacjonarne to rozwiązanie dla tych, którzy od czasu do czasu chcą coś ulepszyć w swoim komputerze osobistym. Mają one otwartą architekturę, bardzo duże możliwości w zakresie rozbudowy i znacznie lepszą wentylację niż laptopy. Dochodzą do tego typowe dla komputerów problemy, jak niezgodności poszczególnych podzespołów, złe sterowniki itd. Ale coś za coś.

Co więc wybrać? Zależy co chcemy robić. Zaletą laptopów jest ich mobilność. Możemy więc pójść z nim na konferencję i wyświetlić efekty naszej pracy. Możemy go również zanieść do znajomych. Konsola to dla tych, którzy chcą sobie pograć bez zbędnych trudności. Warto wspomnieć, że zarówno do laptopa, jak i do komputera stacjonarnego podłączymy drukarkę, skaner, kamerę i inne urządzenia wejścia/wyjścia. Jeśli chodzi o pracę to można na obu komputera, tylko stacjonarne się mniej nagrzewają. Cóż więc wybrać? Zdecydujcie sami.

Related posts

Leave a Comment