internet 

Prywatność w Internecie – sprawdzone sposoby

Obecnie dane, które w postaci cyfrowej żaden użytkownik nie ma pewności iż są zamknięte. Wręcz przeciwnie – następuję ich sprzedaż i wykorzystanie. Odnosząc się do tych dwóch punktów należy nadmienić, że to przez nie koniecznym jest zwrócenie uwagi na paradygmat bezpieczeństwa. Istnieją sytuacje życiowe z którymi na pewno nie chciałbyś się dzielić np. ostatnia gra u bukmacher online przyniosła straty na twoim koncie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to aby zachować jak najwyższy poziom prywatności korzystając z zasobów Internetu.

Jak najczęściej wygląda proces przywracania haseł na np. portalach społecznościowych, witrynach banków czy stronach randkowych? Głównie dochodzi do odzyskania swojego kodu przez wykorzystanie powiadomienia wysłanego na adres e-mail. To właśnie poczta elektroniczna jest ,,zbiorem” twoich wszystkich haseł np. do konta bankowego, Facebooka itp. Rada jest następująca – dbaj o swoje główne konto e-mail gdyż to właśnie w tym miejscu prawdopodobnie przechowujesz dla siebie najbardziej istotne hasła i dane. Zamierzasz korzystać z portalów randkowych lub forów? Zdecyduj się na to, że nie będziesz się ograniczał jedynie do jednej poczty elektronicznej. Warto założyć 2 lub 3 konta aby ,,w razie w” nie utracić najbardziej przydatnych danych.

Z pewnością każdy z nas korzysta na co dzień z portali społecznościowych. Social-media dla zwykłych użytkowników komputera stają się co raz bardziej popularne, co raz więcej ludzi otwiera nowe konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie itp. W tym miejscu bardzo duża ,,userów” wrzuca swoje poufne dane, że np. w tym i w tym dniu będzie na urlopie. Czy to jest do końca aż tak bezpieczne? Raczej, nie. Nie mając zabezpieczonego swojego konta w 100% ta wiadomość może dotrzeć do niepowołanych osób – informacja to tylko zachęta dla potencjalnego złodzieja, że drzwi naszego domu stoją przed nim otworem. Zamiast tego warto prowadzić ograniczenia prywatności na portalach społecznościowych. Dodatkowo należy zachować zdrowy umysł i każdą informację nie zamieszczać dla każdego użytkownika. W tym celu konieczne może być sprawdzanie ustawień swojego konta przynajmniej raz na dwa tygodnie. Taka profilaktyka może tylko pomóc w ochronie prywatności.

Zdarzyło Ci się wykonywać skany swojego dowodu osobistego, paszportu lub wyciągu? Zastanów się dwa razy zanim wrzucisz taki dokument do sieci. Przed tym jak wyślesz komuś kopię dowodu osobistego gdyż masz szansę na wygraną pomyśl o tym czy faktycznie w taki sposób ,,uczciwa” firma będzie traktować osobę, którą wygrała.

Z pewnością każdy z nas ma dużą satysfakcję kiedy połączy się z darmową, otwartą siecią Wi-Fi. Jednak, jak się okazuję nie warto korzystać z tego typu Internetu. W tej sytuacji nie ma żadnej gwarancji na to co do ich sprawności a także protokołu połączeń. Zdarzać się mogą momenty takie, że to właśnie taka sieć bezprzewodowa ma na celu jedynie przychwycenie danych od użytkownika.

Zakładasz nowe konto email, profil na koncie społecznościowych. Chcesz zachować prywatność? Koniecznie musisz stworzyć jakieś mocne hasło. Unikaj banalnych np. abc, andrzej123 a zamiast tego zdecyduj się iż wykorzystasz znaki interpunkcyjne, wielkie i małe litery. To na pewno zwiększy twoje bezpieczeństwo i prywatność w Internecie. Hasło, które się składa z różnych kombinacji na klawiaturze będzie o wiele trudniejsze do złamania.

Obawiasz się tego, że przez przypadek wejdziesz w jakąś niepotrzebną reklamę i narazisz się na jakiegoś wirusa komputerowego? Zdecyduj się na to, że postawisz na specjalny dodatek AdBlock. Od teraz żadna reklama nie wyskoczy w twojej przeglądarce Internetowej.

W jaki sposób sprzedawcy Internetowi dopasują reklamy a także oferty sprzedażowe? Przede wszystkim śledzą Cię na jakie strony najczęściej wchodzisz. To chyba jasne, że jeśli odwiedzasz strony takie jak np. nauka języka angielskiego to otrzymasz komunikaty a także powiadomienia w podpowiedziach oraz na e-mail o obecnych ofertach kursów. Czy można jakoś temu zapobiec? Sposób jest jeden – zacznij korzystać z trybu Incognito w swojej przeglądarce Internetowej. Staniesz się w końcu anonimowy a twoja prywatność w tej sytuacji będzie stała na wysokim poziomie. Taka funkcja jest w większości popularnych przeglądarek np. Google Chrome lub Firefox. To właśnie przez to pozbędziesz się wszystkich niepotrzebnych reklam czy powiadomień o tym, że warto dołączyć do jakiegoś klubu czy zakupić książkę do uczenia się. Dzięki temu żaden sprzedawca Internetowy nie będzie śledził twojej aktywności w Internecie a liczba reklam na twoim komputerze, urządzeniu przenośnym znacznie zmaleje.

Related posts

Leave a Comment