hardware 

Tworzenie własnych filmów

clapper-board-152088_1280To niebywałe co umożliwia nam współczesna technika. Otóż dzięki niej możemy stworzyć własne filmy. Wiele filmów zostało w mniejszym lub większym stopniu wykonanych przy użyciu komputerów. W niektórych są to tylko wstawki, a w innych są to całe sekwencje. Niektóre filmy zostały w całości wykonane za pomocą komputerów. A i my możemy takie stworzyć w domu.

Dzięki urządzeniom mobilnym, takim jak smartfon czy tablet możemy nagrać własny film. Choć trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie są profesjonalne urządzenia do nagrywania filmów. Tutaj lepiej będzie zainwestować w kamerę cyfrową podłączaną do komputera. Za jej pomocą sfilmujemy coś. Kawałek lasu, nasze osiedle, chmury i niebo oraz inne miejsca. Jeżeli mamy ze sobą laptopa to materiał możemy obrobić na bieżącą. A jeżeli nie to zabieramy kamerę do domu, podłączamy do komputera, a tam obrabiamy.

Na rynku dostępne są również tanie karty do przechwytywania obrazu wideo ze źródła analogowego. Jeden koniec takiej karty podłączamy do komputera przez port USB, a drugi do urządzenia audio/wideo. Dzięki temu będziemy w stanie przechwycić filmy z kamery analogowej lub płyty VHS. A więc możemy zgrać stary film na nasz twardy dysk i poddać go dalszej obróbce.

Istnieją również urządzenia pozwalające na nałożenie obrazu cyfrowego na źródło analogowe. Źródłem tutaj może być na przykład kamera wideo. Urządzenie, które umożliwia dokonywanie takich rzeczy nazywa się Genlock. Pełna nazwa to generator locking device. Urządzenia te są często stosowane w przypadku nagrywania wesel, komunii oraz innych imprez okolicznościowych. Świetnie się one nadają do podkładania napisów. Możemy wykorzystać takie urządzenie, aby dodać coś do filmu.

Ale co właściwie może być dodane do filmu pochodzącego ze źródła zewnętrznego? Wyobraźmy sobie takie coś – filmujemy kawałek nieba. A komputerowo dodajemy scenę przelotu samolotów bojowych albo ufo. To już zależy od naszej fantazji. Ale jak stworzyć takie obiekty? Tutaj posłużymy się programem do grafiki 3d. Może nim być np. Blender. Jego ogromną zaletą jest to, że jest on darmowy i dostępny na wiele systemów operacyjnych. Tak więc czy mamy Windows, Linux czy Mac Os będziemy mogli skorzystać z tego problemu. Możemy samoloty dodać w dwojaki sposób. Jeżeli mamy genlock to wystarczy, że stworzymy takie obiekty, a następnie wygenerujemy je na pustym tle. Możemy też potraktować niebo jako bitmapę, wczytać do naszego programu, a następnie dorobić samoloty. Wyznaczyć im trasę przelotu i wygenerować. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę. Po ustawieniu oświetlenia całość może wyglądać bardziej realistycznie.

A po zakończeniu całość pozostaje nam zapisać. We współczesnym świecie coraz więcej telewizorów posiada złącze USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli nagrać nasz film na klucz USB, czyli pendrive. A następnie pendrive z nagranym filmem podłączamy do telewizora. I oglądamy nasze dokonania.

Omówiliśmy pokrótce proces tworzenia własnych filmów przy wykorzystaniu komputera. A możliwości są znacznie większe. Ale to nie czas i miejsce na to.

Related posts

Leave a Comment