oprogramowanie 

Czym jest grafika wektorowa

hourglass-966887_1280Grafika odgrywa w naszym życiu duże znaczenie. Przykładów jest wiele, chociażby kolorowe strony internetowe, które odwiedzasz codziennie jest w dużej mierze dziełem programisty i grafika. Jednak dziś nie o takiej grafice będzie mowa, a wektorowej.
Grafika wektorowa jest ważnym elementem grafiki komputerowej, która przedstawia nam chociażby obraz zapisany za pomocą figur geometrycznych lub brył geometrycznych w zależności czy mamy do czynienia z grafiką 2D czy 3D. Grafika wektorowa jest w pełni skalowalną co oznacza, że obrazy można powiększać wiele razy bez straty na ich jakości jak bywa w przypadku innego rodzaju grafiki. Dlaczego tak się dzieje? Możemy to wytłumaczyć w sposób matematyczny, posługując się prymitywami to właśnie dlatego można dany obraz wyświetlić w maksymalnie dostępnej dla rozdzielczości ekranu.
Jak wygląda konwersja obrazów wektorowych? Można je dość łatwo przekształcać w odpowiedniki bitmapowe (rozszerzenie .bmp), ale podajemy tylko docelową rozdzielczość. Istnieją nawet urządzenia, dla których grafika wektorowa jest standardowym sposobem działania, bez zbędnej konwersji. Do tych urządzeń należą chociażby ploter tnący.
Jednak nie każda konwersja jest prosta, zobaczmy chociażby w tą drugą stronę za pomocą wektoryzacji, czyli zamiany normalnej przekonwertowanej grafiki z powrotem na grafikę wektorową. Nie jest powiedziane z góry, że efekt będzie dla nas zadowalający. W praktyce różnie bywa, że obrazek po zamianie na grafikę wektorową nie spełnia naszych oczekiwań. Problemem jest wyszukanie odpowiedniej krawędzi, której program czasami nie jest w stanie znaleźć.
Grafika wektorowa ma swoje wady i zalety, jak każda metoda tego typu. Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim skalowalność, czyli zdolność do zmieniania właściwości obrazu wektorowego. Kolejną rzeczą, którą możemy zaliczyć na plus jest opis przestrzeni trójwymiarowych. Możemy także używać ploterów nie tracąc czasu na zbędne konwertowanie obrazu. Jednak warto wiedzieć, że grafika wektorową możemy stosować przy niewielkich obrazach. Co się dzieje kiedy mamy do czynienia z większymi obrazami fotorealistycznymi? Potrzebujemy wtedy ogromną złożoność pamięciową urządzenia, a to powoduje pewne obciążenia.
Nawet podczas korzystania z komputera można się spotkać często z grafiką wektorową, ale nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Grafika wektorowa to także czcionki, które widzimy na ekranie komputera chociażby jak wchodzimy na ulubioną stronę internetową, czy nawet wtedy kiedy czytasz ten tekst. Grafika komputerowa to gry komputerowe, w które tak bardzo lubisz grać. Właśnie jej przekształcenia w grafikę 3D są używane właśnie metodami grafiki wektorowej. Tekstury poniekąd także pochodzą od grafiki wektorowej, ale określamy je rastrowo.
Grafika wektorowa jest w naszym życiu obecna wraz z rozwojem komputerów. Często nie zdajemy sobie sprawy, ale widzimy grafikę wektorową, ale nie mamy o tym nawet pojęcia. Czytając ten tekst właśnie patrzysz na grafikę wektorową, która tworzy czcionki. Całkiem przyjemne dla oczu, prawda?

Related posts