oprogramowanie 

Różnice między systemami FAT, NTFS oraz FAT32

windows-829947_1280To co należy powiedzieć jest fakt, że już w systemach Windows 2000, Windows XP a także tych mających przeznaczenie w serwerowych rozwiązaniach składała się z dość innowacyjnej funkcji jaką był system plików o nazwie NTFS. Można było dzięki temu uzyskać sporą liczbę funkcji a chodzi tutaj o korzystanie z Active Directory – będąca koniecznością w nawiązaniu do domen, uprawnień kont użytkowników. Z pewnością to bardziej optymalny system plików niż rozwiązanie FAT32 czy FAT. Czy one się między sobą czymś różnią? Niemalże identyczne systemy, które zostały stworzone do większych dysków twardych.

System plików i ich podział, który następuję w NTFS to przede wszystkim uzyskanie dostępu do wszystkich plików, które się obecnie znajdują na lokalnej partycji NTFS a chodzi tutaj o system operacyjny Windows 2000, Windows XP a także te przeznaczone do rozwiązań serwerowych a mianowicie Windows Server 2003.

Jeśli chodzi o klasyczny FAT to dostęp do plików znajdujących się na woluminium (tradycyjnie partycja dysku C) uzyskać można przez system MS-DOS i to dotyczy niemalże każdej wersji systemu operacyjnego Windows a także OS/2.

Jeśli chodzi o ten ostatni FAT32 to funkcja mająca za zadanie kontrolę na partycji lokalnej da się uzyskać tylko i wyłącznie w starszych systemach tj. Windows 98, Windows 95, Milenium Windows, Windows XP, Windows 2000 oraz te z rozwiązań serwerowych a chodzi tutaj o np. Windows Server 2003.

Jeśli chodzi o rozmiary dysków o jakich należy powiedzieć w przypadku tych trzech rozwiązań to sprawa jest także nieco inna. NTFS odznacza się wskazaną minimalną wielkością jaką jest wolumin o rozmiarze 10MB. Do maksimum należy wymieniać partycję o wielkości od 2TB do góry. W przypadku starszych dyskietek komputerowych nie można było z nich skorzystać. W teorii największy rozmiar może wynosić nawet 16 TB (odjąć 64KB) chociaż te wszystkie pliki nie będą większe aniżeli partycja bądź wolumin, który obecnie jest posiadany – ale to już chyba logiczne.

W przypadku rozwiązania FAT partycja to zakres mieszący się już nawet od 1,4 MB(trochę więcej niż na klasycznej dyskietce) do 4GB. Brak jest tutaj obsługi domeny, zastosowanie go w rozwiązaniu Active Directory mijało by się z celem.

W przypadku korzystania z produktów rozwiązań serwerowych a chodzi głównie o Windows Server 2003 pewna możliwość występuję poprzez zapis a także odczytanie danych na tych wszystkich woluminach o rozmiarze rozpoczynającym się od 33 MB do nawet 2TB. Jeśli ktoś zamierza korzystać z np. Servera w wersji 2003 to musi się liczyć z tym, że w systemie plików o nazwie FAT32 następować może tutaj formatowanie, które ma maksymalny rozmiar jakim jest 32GB. W tym systemie jest także niemożność obsługi Acitve directory a konkretniej mówiąc domeny.

Te trzy najbardziej podstawowe typy należy wymieniać rozpoczynając pracę z produktami rodziny Windows. Decydując się na nadawanie uprawnień poprzez dodawanie ról DHCP, DNS w rozwiązaniach Windows Server należy o tym pamiętać, że niektóre wymienione formaty plików nie są w stanie obsłużyć do końca wyborów domenowych.

Related posts

One Thought to “Różnice między systemami FAT, NTFS oraz FAT32”

Leave a Comment