hardware 

Komputer stacjonarny czy laptop?

Jak powszechnie wiadomo, żyć w obecnych czasach bez komputera to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że zdecydowana większość osób nabywa je w takiej czy innej formie, ponieważ oferowane przez nie możliwości działają nie tylko na rzecz naszej wygody, ale również usprawniają naszą pracę. Wiadomo, każdy przynajmniej stara się przystosować używany sprzęt do własnych wymagań. Gry komputerowe oraz renderowanie animacji o wysokiej rozdzielczości wymagają niesamowitej wręcz wydajności i ciągłych kalkulacji, niemożliwych do wykonania przez pierwsze lepsze urządzenie. Ci, którzy nie są tak wymagający względem swojego PC, na przykład jeśli potrzebują go do prostej pracy w urzędzie lub podstawowych kalkulacji, nie muszą wydawać kilku tysięcy na taką maszynkę. Zwykły komputer, który idealnie nadaje się do niezbyt zaawansowanych procesów, można nabyć w granicach tysiąca złotych, nie jest w końcu warto wydawać więcej, jeśli nie ma dla nas potrzeby, aby wykorzystywać jego pełen potencjał. Dla niektórych niestety, to zbyt mało, muszą więc spersonalizować swoje urządzenie na tyle, aby podołało zlecanym mu zadaniom. Nie jest tajemnicą, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest nic innego, jak komputer składany, gdzie sami wybieramy konkretne jego podzespoły. Nawet jeśli nie jesteśmy specjalnie obeznani z tematem, pracownicy serwisów elektronicznych z pewnością nam pomogą i doradzą w niektórych kwestiach kliknij tutaj.

Tego typu komputery są najbardziej wydajne względem kosztów, jednak posiadają jeden, zasadniczy minus. Wadą ich jest fakt, że przez zamawianie każdej części z osobna, ich gwarancje przynależą do wielu różnych firm, co jest dużym utrudnieniem po potencjalnej awarii. Ludzie dysponujący większą ilością środków pieniężnych mogą pokusić się o gotowy zestaw, który jest co prawda droższy, ale znacznie ułatwia cały proces kupna. Ogółem, komputery stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, nie są w żadnym stopniu przenośne. Jeśli często zmieniasz swoją lokację lub musisz zabierać komputer ze sobą do pracy, najlepszym wyjściem jest zdecydowanie laptop. Sprawna bateria pozwoli na korzystanie z niego nawet w podróży, a z racji, że jest dosyć poręczny, nie powinno być większych problemów z przenoszeniem go. Nowoczesne pociągi często są wyposażone w gniazdka elektryczne, więc nawet w wypadku wyczerpania się baterii, można przejść na klasyczne zasilanie, podczas gdy podróżujemy w jednym z nich. W większości sklepów można znaleźć specjalne torby przeznaczone na laptopy oraz wszystkie ich zewnętrzne części, takie jak zasilacz, mysz, mikrofon czy słuchawki. Niestety, nie jest tak pięknie i kolorowo, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

W odróżnieniu od zwyczajnych, stacjonarnych komputerów, laptop taki, chcąc zmieścić wszystkie podzespoły w tej samej przestrzeni, musi mieć wiele z nich fabrycznie zintegrowanych, o wiele trudniej się je również rozkręca. Trzeba liczyć się z możliwością, że po uszkodzeniu jednej z części, kilka innych może również odczuć skutki, czyniąc potencjalną naprawę nieopłacalną, delikatnie mówiąc. Kolejną wadą jest nieadekwatność ceny do parametrów. Laptopy mogą być równie potężne, co komputery stacjonarne, ale przychodzi to w o wiele wyższej cenie. Nie powinniśmy również liczyć na opcję składania jednego z nich, ponieważ, jak wcześniej wspomniałem, o wiele ciężej się je składa, a ich podzespoły przychodzą w komplecie. Reasumując, każda opcja ma swoje silne i słabe strony, a podejmując decyzję należy kierować się w głównej mierze własnymi wymogami i oczekiwaniami.

Related posts

Leave a Comment