oprogramowanie 

Jak zacząć uczyć się programowania?

Programowanie, choć może wydawać się bardzo trudne, to przy odrobinie zapału i szczerych chęciach jest osiągalne dla każdego. Programowanie, to sposób myślenia, na który trzeba się otworzyć, dlatego w tym zawodzie ceni się ludzi kreatywnych.
Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem, najlepsze na starcie będą kursy i książki. Podstawy nigdy się nie zmieniają, dlatego kupując nawet starszą (i tańszą!) literaturę, można przyswoić część wiadomości. Dodatkowo, cały czas powstają szkolenia i poradniki online, w których znaleźć można bardzo rozbudowane zagadnienia i ciekawostki. Dla osób początkujących idealny będzie Python, który jest łatwy i pozwala ćwiczyć podstawowe zagadnienia. Po ich opanowaniu warto przetestować inne języki programowania, i wybrać ten, który wydaje się być najbardziej odpowiedni. Choć początki zawsze są trudne, to warto skupić się na praktyce i doskonaleniu efektów. Można napisać prostą aplikację – samemu od początku do końca – i poddać do oceny osobom doświadczonym. Cenne uwagi zawsze warto brać do siebie, zwłaszcza że do perfekcji w tej dziedzinie dojść trudno. Bycie samoukiem pozwala odrzucić akademicką wiedzę teoretyczną, którą studentom dostarcza się przez 5 lat studiów informatycznych. To nie stawia nikogo na przegranej pozycji – po prostu pokazuje, że definicje są ważne, ale niekoniecznie kluczowe.
Dla tych, którzy są jeszcze nie zdecydowani, czy chcą próbować swoich sił z programowaniem, jest kilka rozwiązań, które pomogą w podjęciu decyzji. Można skorzystać z warsztatów lub kursów zapoznawczych z tą dziedziną. Często organizowane są przez środowiska aktywizujące rynek pracy. Poza tym, można poprosić programistę ze swojego otoczenia o pokazanie na czym jego praca polega i jak wygląda od kuchni – to da konkretny pogląd na potencjalną przyszłą pracę. Nie można zrażać się już na samym początku, zwłaszcza jeżeli pojawiają się niepowodzenia. Z czasem każdy dochodzi do momentu,  w którym sam jest w stanie poradzić sobie ze skomplikowanym kodem. Poznanie poszczególnych języków programowania wymaga czasu. Można też dołączyć do grup tematycznych na portalach społecznościowych, tam praktycy chętnie pomogą i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania. Warto prosić o pomoc i ocenę poszczególnych projektów, i nie bać się tego, że jest się początkującą osobą. Każdy kiedyś zaczynał. Ponadto w środowisku osób na stałe związanych z programowaniem znaleźć można wiele ciekawych case study, których nawet najlepsze książki  nie nauczą.

Related posts

One Thought to “Jak zacząć uczyć się programowania?”

  1. Jakub

    Bardzo ciekawy artykuł, również planuję w najbliższym czasie zacząć swoją przygodę z programowaniem.

Leave a Comment