hardware 

Monitor LCD – liczy się jakość!

Monitor LCD to jeden z najlepszych możliwych wyborów jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Mimo wszystko nie każdy wie, na co zwracać uwagę przy zakupie i błędnie myśli, że każdy monitor LCD posiada te same parametry i jedyne różnice, jakie można znaleźć pomiędzy poszczególnymi modelami to jego wielkość.

Takie przeświadczenie jest o tyle błędne, że monitor LCD będzie służył dobrze i długoletnim powodzeniem tylko i wyłącznie, jeśli wybierzemy zostanie on wybrany stosownie do potrzeb. Innego monitora będzie potrzebował gracz, który w zasadzie cały czas przed komputerem spędza na graniu, innego monitora będzie wymagał grafik, dla którego liczą się kolory i ich intensywność oraz detale, a jeszcze innego monitora będzie potrzebował ktoś, kto na co dzień zajmuje się edycją plików tekstowych czy arkuszami kalkulacyjnymi. Łatwo zatem dojść do wniosku, że monitor LCD to bardzo istotny sprzęt i nie można poprzestać na jego wybieraniu przy kategorii wielkości, bo to kwestia drugorzędna.

Każdy, kto interesuje się owymi technologiami wie, że monitor LCD to szereg różnych parametrów, od których zależy cena wybieranego modelu, ale także jego jakość. Jednak nie na tym rzecz się kończy, bowiem w monitorach stosowane są trzy różne rodzaje matryc i to one głównie warunkują, z jakim rodzajem sprzętu mamy do czynienia. Niegdyś najbardziej popularne, obecnie trochę wyparte przez inne technologie, czyli matryca TN. Monitor LCD, w którym zastosowano ten rodzaj matrycy jest raczej przeznaczony dla zwykłych użytkownik sprzętu komputowego, ponieważ posiada słabe kąty widzenia i barwy są raczej mdłe i nijakie, więc z pewnością nie będą z niego zadowoleni graficy a także gracze, chociaż ci drudzy mogą skusić się na ten rodzaj matrycy ze względu na bardzo szybki czas reakcji, który wyklucza smużenie. Kolejny rodzaj matryc to VA. Jednak te z kolei mają bardzo długi czas reakcji, który bez dodatkowych ulepszeń praktycznie uniemożliwia swobodne korzystanie z niego podczas grania, dla grafików również nie jest polecany. Najlepszym, ale zarazem najkosztowniejszym wyborem, jest monitor LCD z matrycą IPS. Do niedawna technologia ta była stosunkowo droga, jednak obecnie cena takich monitorów spada i mogą sobie na nie pozwolić przeciętni użytkownicy i gracze, którzy jeszcze nie są profesjonalistami. Największymi atutami tego typu matrycy są bardzo szerokie kąty widzenia, doskonałe odwzorowanie kolorów oraz szybki zaś reakcji.

Pozostałe parametry, które są równie istotne i każdy kupujący powinien na nie zwrócić uwagę to sposób podświetlenia ekranu, rozdzielczość jaką dostajemy oraz czas odświeżania. Te parametry są o tyle istotne, że zdecydowanie mogą zwiększyć lub zmniejszyć wygodę pracy z wybranym urządzeniem, ale nie tylko —rozdzielczość będzie istotna dla ludzi, którzy chcą oglądać filmy w wysokiej jakości, a powłoka pozwoli na odpowiednie dopasowanie wygody odczytywania czegokolwiek z ekranu, tutaj warto pamiętać, że jeśli pracujemy poza domem (najczęściej na laptopie) to warto zaopatrzyć się w ekran z powłoką matową, która nie odbija światła.

Related posts