oprogramowanie 

Grafika rastrowa i jej zastosowanie

workstation-147953_640 (1)Zapewne wiele słyszałeś o grafice komputerowej. Funkcjonuje ona wszędzie, na stronie internetowej czy zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym. Jednak nie jest łatwo odróżnić jedną od drugiej, grafika grafice nierówna. Dziś wyjaśnimy sobie pojęcie grafiki rastrowej oraz kiedy mamy z nią styczność.
Obraz w grafice rastrowej stanowi czerń oraz biel w postaci punktów, zwane też pikselami. Składając wszystko w logiczną całość są to punkty połączone między sobą, stwarzając obraz pozorny okrągły. Obrazy rastrowe są zapamiętywane jako bitmapy. Zatem jak możemy określić w kilku słowach bitmapę? Pierwotnie bitmapa była opracowana na system OS/2, która później została wykorzystana w interfejsach Microsoft Windows. Tak więc rozszerzenie .bmp stało się stałym elementem programu Paint w Windowsie. Ale nie tylko, z czasem ten format był dostępny praktycznie wszędzie. Zawiera kompresję bezstratną, obsługująca tryby RGB bądź RGBA. Wysokość i szerokość bitmapy jest liczona w pikselach, zwana też rozdzielczością. Używa także liczby bitu na piksel, aby określić możliwość jak największej liczby kolorów.
Pora powiedzieć sobie o zaletach grafiki rastrowej, otóż cechuje ją przede wszystkim bogactwo barw. Możemy także zauważyć dość swobodne dobieranie kontrastu, jasności czy też nasycenia barw. Cechuje ją także możliwość używania złożonych narzędzi do obróbki cyfrowych fotografii. Jeśli mówimy o zaletach to powinniśmy sobie powiedzieć także o wadach, gdyż nic nie jest idealne. Największą wadą w tym przypadku jest duża objętość plików, zwłaszcza kolorowych obrazów. Kolejną wadą jest to, że nie możemy skalować w taki sposób, aby nasz obraz nie stracił na jakości. Jeśli zdecydujemy się powiększyć obraz w dużym stopniu zauważymy jego niską jakość.
Mimo wszystko ten rodzaj grafiki ma zastosowanie w wielu miejscach. Chociażby przy obróbce zdjęć cyfrowych przez fotografów. Jeśli weźmiemy do ręki kolorową ulotkę to z jaką grafiką mamy do czynienia? Oczywiście, że z grafiką rastrową, tak samo dzieje się w przypadku plakatów. Dużym plusem tutaj jest, że każdy kwadracik ma inną barwę o co bardzo trudno w grafice wektorowej.
Nie zapominajmy jednak, że wartość wyrażona w pikselach mimo wszystko jest zapisem matematycznym. Jednak każda wartość liczbowa jest przypisana odpowiedniemu kolorowi. Liczba bitów do zakodowania piksela nosi nazwę głębi i to ona daje możliwość reprezentowania różnych barw. W zależności jakiej użyliśmy liczby kolorów obraz oddaje rzeczywistość gorzej bądź lepiej. Mniejsze użycie kolorów sprawia, że nas obraz nie jest realistyczny, dlatego chociażby w fotografii księżyca jest używane naprawdę mnóstwo barw.
Warto pamiętać, że wcale nie tak dawno fotografie były tylko i wyłącznie czarno-białe. Ludzki mózg natomiast miał zdolność zapamiętywania barw od zawsze, ale na szczęście od tego czasu technika poszła do przodu i stale się rozwija. Dziś grafika rastrowa jest już dość powszechnym zjawiskiem. Stosujemy ją w każdym miejscu, kiedy potrzebujemy chociażby cyfrowej obróbki zdjęć.

Related posts