hardware 

Cuda współczesnej techniki

Informatyka to niesamowita, niezwykle rozwojowa dziedzina. To, jak ta branża rozwinęła się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat jest niebywałe. Chodzi tutaj zarówno o to do czego wykorzystujemy komputery, co możemy do nich podłączyć, jak również same komputery. Niektórzy z nas, weterani komputerowego świata pamiętają ośmiobitowe komputery, w których nie było rozróżnienia na jednostkę centralną i klawiaturę. A mówiąc bardziej po ludzku – komputer i klawiatura mieściły się w jednej obudowie. Poniekąd dzisiejsze laptopy przypominają takie konstrukcje, ale inaczej. Przyjrzyjmy się trochę bliżej ewolucji i możliwościom współczesnej techniki komputerowej [zobacz tutaj].

Grafika komputerowa, podobnie jak inne aspekty związane z informatyką, ewoluowała w sposób niezwykły. Dzisiaj oglądanie filmów, skanowanie i obróbka zdjęć nikogo przecież już nie dziwią. Co więcej możemy w zaciszu domowym tworzyć niesamowitą grafikę niczym z filmów fantastycznych. A to wszystko za sprawą dzisiejszych kart graficznych, które oferują naprawdę ogromne możliwości. Karta graficzna to również ciekawe urządzenie, a to za sprawą otwartej architektury komputerów PC. Dawniej były komputery, które miały architekturę zamkniętą. A zatem mieszcząca się w klawiaturze płyta główna odpowiedzialna była za generowanie grafiki, dźwięku oraz wykonywanie pozostałych czynności i obliczeń. Komputery te miały niesamowite jak na owe czasy możliwości. A jeśli o tym mowa – jak można by określić architekturę laptopów. W końcu one również stanowią zintegrowaną całość i małe są w ich przypadku możliwości rozbudowy. A jednak. Nie ma komputera, który miałby całkowicie zamkniętą architekturę. Zawsze można podłączyć jakieś urządzenie wewnętrzne, a często istnieje nawet możliwość wymiany podzespołów wewnętrznych. A to znacznie upraszcza sprawę.

Otwarta architektura to duża zaleta – możemy z powodzeniem wymieniać wszystkie poszczególne podzespoły w niej zawarte. Gry zbyt wolno chodzą? Wymieniamy kartę graficzną. Za mało pamięci? Wymieniamy moduły. To samo robimy z dźwiękiem, twardym dyskiem, jednostką centralną oraz innymi elementami. Warto pamiętać o tym, że taka wymiana podzespołów wymaga jednak posiadania pewnej wiedzy. Trzeba uważać co się i dokąd wpina.

Niesamowitym rozwiązaniem było wprowadzenie złącz typu USB. One w sposób zdumiewający ułatwiają komunikację ze światem zewnętrznym. Tak – dzięki nim łatwo można podłączyć różnego rodzaju urządzenia do naszego komputera PC. Podłączymy drukarki, skanery, dodatkowe karty graficzne, muzyczne, twarde dyski, kontrolery różnego rodzaju oraz inne peryferia. A co więcej – możemy również zwiększyć liczbę tego typu urządzeń. Dokupujemy odpowiedni rozdzielnik, który wpinamy do jednego gniazda USB. I tak z tego jednego gniazda otrzymujemy cztery. Do kolejnych urządzeń. To nam bardzo ułatwia pracę.

Komputery są współcześnie używane w chyba każdej dziedzinie życia. W szpitalach, samolotach, samochodach, prognozach pogody itd. Przy czym warto pamiętać, że komputery domowe nierzadko różnią się od super komputerów wykorzystywanych gdzie indziej. A dobre jest to, że ta dziedzina będzie się cały czas rozwijać.

Related posts

Leave a Comment