hardware 

Grafika za niską cenę

entrepreneur-696976_1280Na pewno nie raz oglądaliście piękne zdjęcia albo filmiki. Te filmy zawierały elementy wykonane komputerowo. Cyfrowa obróbka grafiki, tak zdjęć jak również animacji to nic nowego. Istnieją nawet studia graficzne, które zajmują się edycją i tworzeniem grafik wysokiej jakości. Studia te wyposażone są w sprzęt wysokiej jakości. Ale mało ludzi wie, że nawet w zaciszu domowym możemy potworzyć ciekawe rzeczy. I nie potrzebujemy drogiego sprzętu. Wprawdzie na skromniejszym sprzęcie trzeba tworzyć ekonomiczniej, ale jest to na szczęście możliwe.

Jak możemy tworzyć grafikę w domu. Przyda nam się smartfon z aparatem fotograficznym lub kamerą. A najlepiej jednym i drugim. Do edycji przydadzą nam się również darmowe programy GIMP oraz Blender. Ten pierwszy to odpowiednik znanego programu Adobe Photoshop. Natomiast Blender to darmowy program do grafiki trójwymiarowej. Oba programy mają duże możliwości. Jeżeli nie stać nas na oprogramowanie profesjonalne albo nie prowadzimy studia graficznego to skorzystajmy z nich.

Wykonane przez nas wcześniej zdjęcia poddajemy obróbce programem GIMP. Możemy je wyostrzyć, rozmywać, retuszować, zmniejszać lub zwiększać itp. Oprócz podstawowych funkcji GIMP umożliwia nam robienie o wiele bardziej zaawansowanych rzeczy. Jedna z nich to tzw. warstwy. Możemy ustawić główny motyw graficzny – zdjęcie czegoś jako pierwszą warstwę, a następnie stworzyć kolejną i na niej dokonywać zmian. Warstwy po angielsku to layers, jeżeli ktoś posiada angielsko-języczną wersję to powinien takiego menu wyszukać w górnej listwie. Tam możemy ustawiać ich kolejność. Okno warstw otwieramy skrótem Ctrl + l. Na kolejnych warstwach możemy dokonywać zmian. Możemy renderować ogień, chmury, rozmywać na różne sposoby, stworzyć gradientowe tło, labirynt – cokolwiek. Warstwy możemy następnie na różne sposoby łączyć. One mogą się przenikać jako miękkie światło, twarde światło, dodawanie itd.

Grafikę obrobioną lub stworzoną za pomocą GIMP może być następnie przydatne w programie Blender. Stworzona przez nas trójwymiarowa scena będzie miała ładne tło. Mając uruchomiony Blender możemy wstawić gotowy obiekt, a możemy stworzyć własny. Nasze obiekty mogą być kanciaste, a mogą być zaokrąglone. Blenderem możemy tworzyć dowolne kształty. Jednak musimy wpierw posiąść odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Ale to przyjdzie z czasem. Na YouTube jest wiele filmików, na których dowiemy się jak tworzyć różne efekty. Możemy stworzyć pojedynczy obrazek, a możemy stworzyć całą animację. A taką animację możemy z kolei z powrotem zgrać na naszego smartfona. I pochwalić się znajomym.

Możemy też zaopatrzyć się w bardziej zaawansowane rozwiązanie – kamerę z mikrofonem. Wtedy będziemy mogli nagrywać również dźwięk. Mobilna kamera wysokiej rozdzielczości da nam większą swobodę, ale wszystko zależy od naszego budżetu i rzecz jasna tego, czym się zajmujemy. Jeżeli chcemy tworzyć wysokiej jakości animacje z pejzażami w tle to taka kamera nam się przyda.

Pewną pomocą, choć nie wielką, może być podstawowy program MS Paint. Nie oferuje on dużych możliwości, ale można nim coś naszkicować, zapisać, a następnie poddać dalszej obróbce. Ta aplikacja jest standardowym elementem systemu MS Windows, co jest jego zaletą. Każdy posiada to podstawowe narzędzie.

Można w warunkach domowych, niewielkim kosztem stworzyć ciekawą grafikę. Którą wykorzystamy jako tło pulpitu, animacja własna lub jeszcze coś innego. Plusem jest to, że nie trzeba od razu inwestować dużych kwot pieniędzy w profesjonalny sprzęt i oprogramowanie. I dzięki temu możemy sprawdzić czy grafika jest tym, co nas rzeczywiście interesuje.

Related posts

Leave a Comment