internet 

Wirusy w sieci

at-99378_1280Spyware (ang. oprogramowanie szpiegujące), adware (ang. oprogramowanie z reklamami), malware (ang. oprogramowanie szkodliwe), robaki, bomby logiczne, trojany, można tak wymieniać w nieskończoność. W dobie ogromnego zagrożenia ze strony Internetu i coraz nowszych wirusów trudno nadążyć producentom oprogramowania antywirusowego. Ciężko mają też osoby, które chcą zabezpieczyć swój komputer w odpowiedni sposób zestawem darmowych programów, zapewniających ochronę przed szkodnikami.

Wirusy mogą nie tylko uprzykrzać pracę, ale także powodować znaczne straty materialne. Szkodliwe oprogramowanie potrafi śledzić każde kliknięcie klawiatury, rejestrować zapisane loginy i hasła, szyfrować publiczne dane a także zarabiać z wykorzystaniem naszego komputera. Coraz większe botnety (sieci, które zostały połączone wirusem w celu uzyskania jak największej mocy obliczeniowej) służą do ataków DDoS i tworzenia kryptowalut, takich jak Bitcoin. Liczone czasami w milionach jednostek potrafią przynosić ogromny zysk hakerom a także włamywać się do silnie chronionych instytucji, jak chociażby banki, czy nawet strony rządowe i tajnych służb. Jeśli komputer wcześniej działał o wiele sprawniej a teraz chodzi bardzo wolno, to jest prawdopodobne, że został zainfekowany i należy do wyżej wspomnianej sieci botnet.

Na dobry pakiet ochrony składają się takie aplikacje, jak: antywirus, firewall (zapora sieciowa) i anty-malware. Warto również wyposażyć się w narzędzia do zwalczania adware, które coraz częściej dostaje się do naszego komputera przy instalacji różnych innych programów oraz narzędzie anty-ransomware (ang. anty-okupowe) uniemożliwiające włamanie się hakerom i zaszyfrowanie danych, za których odszyfrowanie zażądają okupu.

Na rynku istnieje bardzo dużo antywirusów z licencją freeware (ang. darmowe oprogramowanie), jednak wiele z nich nie zapewnia wystarczającej ochrony. Według wielu badań najskuteczniejsze i polecane są: AVG Free Antivirus oraz Avira Free. Jeden jak i drugi zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym. Wadami tego pierwszego są: instalacja paska w wyszukiwarce oraz natrętne wersji płatnej, zaś tego drugiego słaba wydajność i przeciętna skuteczność w wykrywaniu phishingu (spyware). W przypadku firewalla dobrym wyborem będzie Comodo Free Firewall, zapewniający bardzo dobrą skuteczność. Kolej na program anty-malware. Tutaj bezkonkurencyjnym jest udostępniony za darmo kilka miesięcy temu Malwarebytes Anti-Malware. Dobrym narzędziem do usuwania adware jest [AdwCleaner (uwaga! Program czyści wszelkie zapisane hasła i pliki cookie w przeglądarce internetowej). Ostatnim już zabezpieczeniem, tym razem przeciwko nowym, coraz bardziej popularnym szkodnikom – ransomware – jest CryptoPrevent.

Taki zestaw pozwoli wykryć i skasować wszelkie zagrożenia. Dzięki na żywo aktualizowanym bazom danych zapewniają nieustanne bezpieczeństwo przed najnowszymi wirusami. Warto jednak pamiętać, że najlepszym antywirusem jest rozsądek. Musimy uważać co i jak pobieramy z Internetu.

Related posts

Leave a Comment