oprogramowanie 

Instalacja Linuxa – z płyty czy z pendrive

Decyzja co do dystrybucji systemu operacyjnego została już podjęta. Tym razem wybór padł na Ubuntu. Jednak aby na swoim komputerze posiadać Linuxa należy z pewnością zdecydować się na sposób jego instalacji. O jakich należy powiedzieć – instalacja z płyty bądź przy użyciu pendrive. Jak przebiegają te dwa procesy.

O dystrybucjach i podstawowych informacjach na temat Linuxa pisał blog technologiczny Backupuj.pl serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym portalem.

Jeśli chodzi o instalację Linuxa na DVD to na samym początku konieczne jest to aby włożyć czystą płytę do napędu. Następnym krokiem będzie to aby ,,odpalić” program do nagrywania. Tutaj można się posłużyć pakietem darmowym bądź płatnym. Jeśli komuś nie zależy na opcjach zaawansowanych to powinien odrzucić myślenie o (Nero Burning Rom) i wybrać wersję freeware np. CdBurnerXP. W kwestii instalacji systemu operacyjnego jakim jest Linux to powinno wystarczyć.

Po pomyślnym procesie utworzenia płyty instalacyjnym z Linuxem należy uruchomić komputer ponownie. Jeśli już go włączymy starajmy się przejść do ustawień BIOSU(za sprawą odpowiedniego klawisza np. F8) i zmienić kolejność bootowania. Na samym początku listy konieczne jest to aby zlokalizować napęd DVD.

Jeśli ktoś nie posiada płyty DVD lub po prostu ma niesprawny napęd to powinien zdecydować się na drugi system instalacji Linuxa. W tym przypadku chodzi o zainstalowanie go z Pendrive. Jak do tego podejść? Warto skorzystać ze sprawdzonej aplikacji aby utworzyć obraz iso z wersją Linuxa np. Ubuntu. Można się wesprzeć aplikacją o nazwie Universal USB Installer. Należy wejść w jego ustawienia, podłączyć swojego pendrive do portu USB 2.0 lub USB 3.0 a następnie sformatować wszystkie dane się na nim znajdujące. Spośród wszystkich funkcji programu należy skorzystać z tego aby wybrać właściwy obraz płyty instalacyjnej w formacie iso. Następnie trzeba wybrać źródło pendrive (czyli jego nazwę np. Pendrive Kingston) a później wejść w funkcję Create i czekać do czasu aż na naszym komputerze pojawi się komunikat o pomyślnej instalacji. To co należy zrobić następnym razem będzie wiązać się z ponownym uruchomieniem komputera i wybraniem właściwego ustawienia z BIOSU bootowania przy wykorzystaniu pendrive.

Related posts

Leave a Comment