internet 

Bezpieczeństwo w sieci

security-326154_1280Gwarancją bezpieczeństwa naszych danych w sieci jest silne hasło. Niestety w rankingach najpopularniejszych haseł nadal królują takie ciągi znaków jak „123456” czy „password”, które dobry haker potrafi złamać w ciągu kilku minut. Skutki takiego włamania mogą być bardzo tragiczne.

Często ofiarami włamań padają konta młodych osób na Facebooku, sprawca ma wtedy dostęp do wszelkich prywatnych korespondencji i zdjęć. Jednak uważać powinni również dorośli. Po złamaniu zabezpieczeń konta e-mail, szczególnie tego służbowego, może wykraść cenne dokumenty czy inne załączniki. Może także uzyskać dostęp do naszych pieniędzy, łamiąc hasło do serwisów takich jak PayPal, czy Allegro a w najgorszym przypadku pokonując zabezpieczenia bankowe i uzyskując dostęp do naszych oszczędności z całego życia.
Aby zapobiegać tego typu sytuacjom warto zabezpieczyć konto bardzo silnym hasłem. Należy jednak pamiętać, że hasło musi być silne a nie długie. Długie ciągi znaków, które są bardzo przewidywalne i powszechne, jak chociażby całe słowa czy frazy są łatwe do złamania. Systemy do niszczenia zabezpieczeń korzystają z słowników i na pierwszy ogień zawsze idą najprostsze kombinacje znaków oraz wyrazy czy zdania. Bardzo popularne jest mieszanie daty urodzenia i pierwszych liter imion i nazwisk danej osoby. Nie jest to najgorsze zabezpieczenie, jednak w przypadku, gdy haker zna nasze dane osobowe również rozważy wszelkie kombinacje z ich udziałem.
Niestety sporo użytkowników zapomina swoich haseł z powodu jego skomplikowania. Ratunkiem jest kartka, albo prosty sposób, na stworzenie łatwego do zapamiętania zabezpieczenia. Takim sposobem jest na przykład wymyślenie łatwego zdania i wybranie pierwszych liter każdego wyrazu. Warto także wpleść cyfry oraz inne znaki specjalne. Dla przykładu weźmy zdanie:
Pan Zenek poszedł do sklepu po bułki i jajka, by zrobić kogel-mogel
Dodajmy do niego liczbę bułek i jajek:
Pan Zenek poszedł do sklepu po 5 bułek i 3 jajka, by zrobić kogel-mogel
Teraz zastosujmy podaną wyżej metodę, uwzględniając cyfry i znaki specjalne oraz stosując raz wielką, raz małą literę:

Po kilku powtórzeniach zdania i hasła będziemy w stanie je zapamiętać. Dla ułatwienia można wymyślić także zdania z rymami. Jest to bardzo prosta metoda na stworzenie silnego zabezpieczenia. Ile haker będzie potrzebować czasu na złamanie wymyślonego ciągu znaków? 39 biliardów lat, czyli 39. 000. 000. 000. 000. 000 lat. Raczej nie będzie mu się chciało tyle czasu łamać naszych zabezpieczeń. Oczywiście to zdanie jest bardzo rozbudowane i nawet po odjęciu 5 ostatnich znaków czas łamania naszego hasła nadal jest bardzo długi – 631 tysięcy lat. Osobom mającym dostęp do bardzo pożądanych informacji zaleca się jednak stosowanie dłuższych i silniejszych haseł. Należy pamiętać, że podany czas dotyczy tylko jednego komputera. Sprawa ma się inaczej w przypadku zmasowanego ataku, przy którym wykorzystywane są dziesiątki, setki a nawet tysiące komputerów.

Related posts

Leave a Comment