oprogramowanie 

Co podłączymy do laptopa

macbook-606763_1280Laptopy to ciekawe komputery. Ich główną zaletą jest ich mobilność – możemy te komputery spakować do torby i przenieść do dowolnego miejsca. Ale coś za coś. Niestety, zwarta zabudowa i mobilność zostały okupione ograniczoną możliwością rozbudowy. Standardowo laptopy nie mają otwartej architektury, ani złącz PCI-Express. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające obejść fabryczne ograniczenia.

Laptopy są standardowo wyposażone w monitor. Zwykle wystarcza on do codziennej pracy. A co jeśli nagle nie będzie nam wystarczyć? Co jeśli zechcemy obejrzeć coś na większym ekranie lub pokazać coś grupce znajomych? Tutaj odpowiedzią są różne adaptery podłączane przez port USB 2.0 / 3.0. Dzięki nim możliwe będzie podłączenie dodatkowego monitora, telewizora oraz projektora multimedialnego. Adaptery pozwalają na obsługę wysokich rozdzielczości, nawet do 2048×1152.

A co z grafiką? Laptopy posiadają standardowo jakąś kartę graficzną. Ale może się okazać, że przestanie ona spełniać nasze wymagania. Na szczęście istnieje możliwość podłączenia zewnętrznej karty graficznej do naszego laptopa. W szczególnie dobrej sytuacji są posiadacze laptopów ze złączem Thunderbolt umożliwiającym bardzo szybką transmisję danych, nawet z prędkością 10 Gbit/s. Do tego złącza można podłączyć różne adaptery PCI-Express. Dzięki temu będziemy mogli podłączyć bardzo szybkie karty graficzne do naszych laptopów. A co jeżeli nie posiadamy gniazda Thunderbolt? Pozostają nam karty graficzne na USB. Podobnie rzecz się ma z kartami dźwiękowymi. Również jest ich wiele na USB.

No dobrze, a co z twardym dyskiem? Istnieją zewnętrzne rozszerzenia. Rozszerzenia podłączane przez port USB, które pozwolą nam zwiększyć liczbę dostępnego miejsca nawet do 2 TB. Dzięki temu nie będziemy musieli wymieniać naszego laptopa.

Do laptopów możemy również podłączyć rozmaite rozszerzenia pamięci, jak również czytniki kart pamięci. Dzięki temu zwiększymy ilość dostępnej pamięci w komputerze.

Ponadto do laptopa podłączymy zewnętrzne głośniki, kierownice, słuchawki, mikrofony, kamery i wiele innych rozszerzeń. Tak więc zwiększymy ilość dostępnej pamięci RAM, pamięci na twardym dysku, a także porozmawiamy z całym światem przez Skype. I nie tylko Skype – możemy grać w gry MMORPG i komunikować się z innymi graczami. A co do grania – poszalejemy jak nigdy dzięki licznym zewnętrznym akcesoriom. Złącza USB, Thunderbolt i HDMI są kluczami do tego, aby obejść fabryczne ograniczenia. Z drugiej strony może producenci pozostawili takie furtki?

Wszystkie te urządzenia mają na celu wydłużenie żywotności naszych laptopów. Jeżeli więc któregoś dnia stwierdzimy, że nasz laptop nie spełnia już naszych wymogów, to może zamiast wymieniać go na nowszy model zakupimy po prostu parę rozszerzeń? Oczywiście zależy to od wielu czynników. Jeżeli nasz laptop ewidentnie prosi się o wymianę to chyba jednak trzeba będzie sięgnąć po przysłowiowy lepszy model. W każdym razie nowszy. Ale jeżeli nie jest to paląca potrzeba to może warto zainwestować w jakieś rozszerzenie. Jest tańsze i spełni swoje zadanie.

Related posts

Leave a Comment