hardware 

Różnorodność kontrolerów do gier

imac-464738_1280Wśród nas żyją ludzie, którzy pamiętają czasy Amigi, Atari, Commodore itd. Standardowym kontrolerem do gier w przypadku tamtych urządzeń był Joystick. Urządzenia tego typu możemy czasem dostrzec nawet dzisiaj, ale w innej formie i nie jest on aż tak powszechny. A na przestrzeni dziejów do gier wykorzystywane były różne urządzenia. Gamepad to urządzenie znane głównie z konsol do gier, ale nie tylko, klawiatura, kierownica oraz wiele innych urządzeń. Warto trochę się im przejrzeć.

Podstawowym narzędziem do pracy przy komputerze jest mysz. To urządzenie służy do uruchamiania aplikacji, podstawowej pracy z systemem operacyjnym itd. Ale mysz może być również wykorzystywana do gier. Głównie do gier strategicznych. W tym zakresie komputery przez wiele lat miały przewagę nad konsolami do gier. Obecnie realia się zmieniły i do konsoli można bez problemu podłączyć mysz, a nawet klawiaturę. Dawniej nie było to takie proste, a przeważnie wręcz niemożliwe. Mysz może również służyć do innych gier. Strzelaniny 2d jak choćby Chromium B.S.U. dostępne choćby na Linuxa, ale również strzelaniny 3d. W Quake’a można grać zarówno za pomocą myszy, jak i klawiatury. Myszą możemy skręcać, celować, strzelać, a klawiaturą chodzić do przodu, do tyłu, unikać wrogich pocisków itp. Podobnie w przypadku innych gier tego typu.

Ciekawym urządzeniem jest gamepad. Znany głównie z konsol do gier. Taka podkładka zawierająca gałkę lub dwie do sterowania ruchem, ileś przycisków umożliwiających chodzenie na boki, strzelanie itd. Całość możemy wziąć w rękę, niektóre są bardzo czułe. Gamepad świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju grach zręcznościowych. Niektóre podłączana są przez kabel USB, inne są bezprzewodowe, posiadają łączność Bluetooth, wyjście słuchawkowe, funkcję wibracji, panel dotykowy i inne ciekawe funkcje. Bezprzewodowe są zasilanie bakteryjnie, mają kalkulator litowo-jonowy o pojemności 1000 mAh. Współczesne gamepady posiadają ergonomiczny kształt i są idealnie dopasowane do dłoni. Warto dodać, że gamepady są stosowane nie tylko w konsolach – można je podłączyć również do pecetów.

Pomyślano również o fanach gier wyścigowych. Z myślą o nich powstały rozmaite kierownice nawet z skrzynią biegów, pedałami gazu, hamulcem i innymi rozwiązaniami. Kierownice dostępne są w wielu wariantach dla konsol do gier i pecetów. Niektóre z nich możemy podłączyć przez przewód USB. Kierownice posiadają różne funkcje. Niektóre z nich mają wibracje, kilkanaście przycisków umożliwiających jeszcze lepszą kontrolę na drodze, można zmieniać biegi za pomocą drążków, możemy wcisnąć gaz lub hamulec itd. Montujemy je na podłożu za pomocą przyssawek, możemy je obracać o 180 stopni itd.

Kierownica to bardzo przydatny kontroler jeśli ktoś lubi wyścigi. A jeżeli ktoś nie posiada takiej kierownicy to może grać za pomocą klawiatury, myszy lub gamepada. Dawniej tak właśnie grano.

Kolejny ciekawy kontroler to pistolet świetlny. Na pewno nie raz widzieliście go w salonach gier. Służy on do strzelania w wirtualnych przeciwników i pozostałe obiekty chcące nas zniszczyć. Pistolety takie są często widoczne w świecie Nintendo. Idealne do gier akcji, do innych nie bardzo się nadają i praktycznie nie są wykorzystywane.

Jak widać na powyższych przykładach kontrolerów do gier mamy obecnie dosyć sporo. Warto dodać, że współcześnie są to podłączane przez szybki port USB, obsługiwane zarówno przez konsole i pecety, bardzo czułe urządzenia wysokiej klasy. Dzięki nim możliwa jest zaawansowana rozrywka na wysokim poziomie.

Related posts

Leave a Comment