internet 

Jak odczytać hasło do sieci zapisane na komputerze lub telefonie?

wygodne-hasla_mIle razy byliśmy w takiej sytuacji, że po zainstalowaniu od nowa systemu operacyjnego zgubiliśmy hasło do routera. Stosowaliśmy dziesiątki sposobów, aby sobie je przypomnieć albo sprawdzić na komputerze. Dużo użytkowników ma z tym problem, bo nie ma zielonego pojęcia gdzie szukać danych ustawień. Od zawsze wiemy, że najprostsze metody są najlepsze.

Nie musisz używać specjalnych programów do sprawdzenia hasła zapisanego na komputerze. Wbrew co piszą na różnych forach można to wszystko zrobić ręcznie, za pomocą kilku kliknięć. Nie musisz być ekspertem, żeby sprawdzić hasło. Ale należy pamiętać o tym, aby nie zmieniać ustawień, bo można się pogubić.
W naszym systemie operacyjnym szukamy Panelu sterowania, przechodzimy do kategorii Sieć i Internet a następnie Centrum sieci i udostępniania. Ponieważ mamy do czynienia z siecią bezprzewodową właśnie wybieramy tę opcję. Zostanie nam przedstawiona pełna lista sieci bezprzewodowych z którymi łączyliśmy się z danego komputera. Szukamy naszej sieci i klikamy na nią prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcję Właściwości. Przechodzimy sprawnie do zakładki Zabezpieczenia i zaznaczamy opcję Pokaż znaki. Teraz widzimy klucz zabezpieczeń sieciowych, nic prostszego.

Jeśli łączyliśmy się z innymi sieciami bezprzewodowymi i zaznaczyliśmy opcję zapamiętania połączenia to znajdzie się właśnie tam. W ten sposób możemy odczytać poszczególne klucze sieciowe do wszystkich sieci. Nie potrzeba do tego programów, które sprawdzają hasło do konkretnego urządzenia. Szybko i sprawnie możemy sprawdzić hasło do naszego urządzenia, bez zbędnych udziwnień. Opcja działa poprawnie pod systemem Windows 7, ale jeśli chodzi o Windows XP to opcje będą rozmieszczone całkiem podobnie.

To nie wszystko, to samo możemy zrobić na telefonie a ponadto – zrobić ich kopię. Przykładowo na androidzie będziemy potrzebowali aplikacji o wdzięcznej nazwie WiFi Key Recovery, możemy ją znaleźć w Google Play. Musimy pamiętać, że możemy sprawdzić hasło do WiFi tylko tej sieci, na którą logowaliśmy się z telefonu. Aplikacja zapisuje w formie pliku tekstowego wszystkie hasła do WiFi, na które się logowaliśmy. Jeśli chcemy mieć wszystko w bezpiecznym miejscu możemy wysłać plik na komputer i umieścić go w bezpiecznym katalogu. W ten sposób nie zgubimy hasła do połączenia sieci bezprzewodowej.

Jest jednak minus używania aplikacji, wymaga ona roota na Androidzie. Nie powinniśmy robić tego sami, dlatego warto przekazać sprawę profesjonaliście. Dzieje się tak z tego względu, że aplikacja musi mieć dostęp do plików systemowych, w tym połączenia z siecią WiFi. Aplikacja spełnia rolę odczytywania zapomnianego przez nas hasła do połączenia WiFi, ale nie służy do łamania hasła sąsiada. Aplikacja niestety wymaga roota i nie da się tego obejść. Czym jest root? Root umożliwia smartfonowi czy tabletowi nadanie sobie praw administratora, dzięki czemu mamy dostęp do plików systemowych. Root daje duże możliwości w większości instalowanych aplikacji, ale nie wybiegajmy poza temat.

To są sprawdzone sposoby sprawdzenia hasła do WiFi. Jak widać znaczną część można śmiało zrobić samemu nie prosząc o pomoc Informatyka, który za usługę policzy sobie niemałe pieniądze.

Related posts