oprogramowanie 

Ploter – co to takiego i jaka jest jego funkcja?

Odwiedzając drukarnie nierzadko nawet nie mamy pojęcia, jak ciekawe i różnorodne urządzenia można tam znaleźć. Profesjonalna firma zajmująca się świadczeniem tego typu usług to dobitny przykład na to, jak rozwinięta jest technologia i jak wiele może ona ułatwić – zarówno zwykłemu uczniowi, studentowi Uniwersytetu Artystycznego, jak i pracownikom branż, którzy potrzebują skorzystać z zaplecza tak specjalistycznego parku maszyn. Jednym z urządzeń, na które warto zwrócić przy tej okazji uwagę, jest ploter. Dlaczego to tak interesująca technologia i właściwie co można przy jej pomocy wykonać? Kolejne akapity powinny kompleksowo rozwinąć ten temat.

Czym jest ploter?

Wydawać by się mogło, że tak specjalistyczne urządzenie będzie posiadać bardzo wąską i specjalistyczną definicję, jednak tak nie jest. Ploter to mówiąc w skrócie urządzenie współpracujące z komputerem, czyli tzw. peryferyjne, służące do obsługi dużych, płaskich powierzchni. Jest to więc rozwiązanie wielkoformatowe, które już wielokrotnie przysłużyło się przedstawicielom takich branż, jak reklamowa grafika komputerowa, poligrafia, czy architektura. Bardzo często wykorzystuje się ich możliwości np. do tworzenia map, bez względu na stopień ich skomplikowania. Ploter nie ma jednego trybu pracy, gdyż w obrębie tej nazwy funkcjonuje kilka rodzajów urządzeń:
– plotery nanoszące obraz (atramentowe, kreślące, laserowe i solwentowe),
– plotery tnące (wycinają kształty i elementy z miękkich materiałów),
– plotery grawerujące (używane do żłobień i ornamentyki).

Ploter atramentowy

Jednym z bardziej popularnych rodzajów ploterów nanoszących obraz jest ploter atramentowy. Posiada on głowicę zasilaną tuszem, która to po podłączeniu urządzenia do komputera daje możliwość wykonania nadruku grafiki rastrowej lub wektorowej. Wszystko to może odbywać się na dowolnym rodzaju powierzchni, warunkiem jest jednak, by była ona płaska. Głowica ma tu podobną konstrukcję jak w drukarkach atramentowych, co wiąże się z faktem, iż oddaje ona również całkiem dokładnie paletę kolorów zadanego nadruku. Poza tym warto wiedzieć, że:
– ploter atramentowy może obsługiwać szerokość materiału od ok. 85 cm do nawet paru metrów,
– plotery stosuje się w architekturze, geodezji, poligrafii, a czasem nawet w pracy biurowej,
– dzięki ploterowi atramentowemu powstają mapy, rysunki techniczne, diagramy oraz wszelkie obszerne arkusze danych czy zestawienia,
– na rynku znajdziemy również modele ploterów wyposażone dodatkowo w głowicę tnącą, która czyni ploter atramentowym bardziej wielozadaniowym, równocześnie oszczędzając miejsce w drukarni.

Ploter laserowy

Niektórzy producenci zastępują głowicę atramentową taką, w której osadzona jest technologia laserowa umożliwiająca podobne parametry wydruku. W tym przypadku ploter bywa często równocześnie bardziej ekonomiczny jeśli chodzi o zużycie tonera, ale też trzeba się liczyć z tym, iż jakość grafik wykonanych przy jego pomocy nie będzie tak dobra oraz nie będzie potrafiła tak wiernie odwzorować kolorów, które chcemy uzyskać, jak w modelach atramentowych. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność to nic nie stoi na przeszkodzie, by ploter laserowy był wykorzystywany do zadań wymienionych przy ploterze atramentowym i przez wymienionych w poprzednim akapicie specjalistów (geodetów, architektów itd.). Na koniec warto dodać, że sprzęty tego typu mogą również współpracować w ramach jednego modelu urządzenia z głowicą grawerującą.

Related posts

Leave a Comment