hardware 

Dysk SSD czy HDD?

pobrany plik (16)Po pewnym czasie każdy z nas wymienia podzespoły w swoim komputerze stacjonarnym. Dochodzimy do tematu dysku, który jest lepszy: SSD czy HDD? Dużo słyszy się o tym, że dyski przechodzą do lamusa. Sprawdźmy jakie parametry ma każdy z tych dysków a także ich różnice.

Czy tak naprawdę dysk SSD jest nam potrzebny? Prawie zawsze odpowiemy tak, w zależności w jakim celu używamy komputera stacjonarnego. SDD jest dyskiem typowo pod system operacyjny. Ten rodzaj dysku sprawia, że system operacyjny dostaje pozytywnego kopa przez co działa dość płynnie. Wadą tego dysku jest to, że gry czy oprogramowanie biurowe nie będzie się ładować w takim szybkim tempie, dlatego w tym przypadku sprawdza się dysk HDD. Dysk SDD charakteryzuje się większą odpornością na urazy mechaniczne i jest przede wszystkim szybszy. Nie musimy się martwić o to, że jak dysk upadnie na podłogę to uszkodzony zostanie talerz czy głowica dysku.

Dyski SDD przede wszystkim są ciche i często nawet nie odczuwamy ich pracy. Weźmy pod lupę dysk HDD, po wielu pracach staje się jednym z najgłośniejszych podzespołów w naszym komputerze. W wszystkich podzespołach liczy się utrzymanie niskiej temperatury, także dysku twardego. Dysk SDD odznacza się niską temperaturą pracy, która nie przekłada się negatywnie na inne podzespoły a głównie procesora.

Dyski HDD są idealne do tworzenia tzw. macierzy dyskowych tym samym zwiększając niezawodność przechowywania danych. Przypuśćmy, że dysk HDD będzie gramofonem a dysk SDD odtwarzaczem mp3, który wybierzesz? Dysk HDD ma to do siebie, że posiada ruchome elementy opóźniające odczyt danych, w SDD tego brakuje. Warto podkreślić, że to te dyski nie potrzebują fragmentacji, są mniej zawodne.

Wolniejszy zapis danych w dyskach HDD wynika z tego, że bazują one na technologii flash przez co przepływ danych jest dużo wolniejszy niż w SDD z tego względu, że prędkość odczytu i zapisu potrafi dochodzić nawet do 500 MB/s. W ofertach sklepów komputerowych od jakiegoś czasu możemy zauważyć atrakcyjne oferty jeśli chodzi o dyski SDD. Nawet jeśli chodzi o serwery, komputer który jest stale online – wykorzystuje się coraz częściej dyski SDD. Przykuwa wzrok chociażby dlatego, że ceny spadają a popularność stale rośnie. Dyski SSD nie są już towarem z wysokiej półki, na które może sobie pozwolić niewielka grupa osób, to czyni je dostępnymi dla wszystkich. Ceny spadają a jednocześnie rośnie zainteresowanie właśnie tymi dyskami.
Dyski SSD mają swoje ograniczenia, jak w przypadku dysków HDD, ale miejmy nadzieję, że zagoszczą na dłużej jako podzespół w naszym komputerze czy serwerowniach. Wybierając chociażby nowego notebooka zauważamy, że już montowane są w nich dyski SDD a nie HDD. Miejmy nadzieję, że technologia będzie się stale rozwijać i wolniejsze dyski zostaną wyparte przez te, które są po prostu niezawodne i nie ulegają uszkodzeniu na każdym kroku. Jednak to jest niekończąca się pętla, wkraczając w świat nowości dyski automatycznie znajdują się na najwyższej półce a potem dopiero kiedy mija efekt nowości – spadają ceny. Przez to niektórzy konsumenci nie będą mogli sobie na nie pozwolić ze względu na okres nowości po wprowadzeniu ich na rynek.

Related posts