hardware 

Grafika komputerowa – podstawowe terminy w Informatyce

pc-1207834_1280Dziedzina, która została wymieniona w temacie to szczególny dział IT, który przy wykorzystaniu komputerów ma na celu stworzenie różnego rodzaju obrazów ze względu na poszczególny rodzaj. Najważniejsze zastosowanie grafiki należy przypisywać do wykorzystania jej w grach komputerowych, specjalnych efektach w filmach zarówno pełnometrażowych jak i krótkometrażowych, przygotowanie dokumentów do publikacji(np. banery, reklamy) w formacie DPT, projektowanie mające na celu wspomożenie komputerowe a chodzi tutaj o rozwiązanie CAD, wirtualizowanie polegające na symulacji komputerowej a także przedstawieniu wszystkich pomiarowych danych(wykresy następujące w formacie 2D i 3D).

Grafikę można charakteryzować ze względu na rodzaj klasyfikacji – chodzi przede wszystkim o sposób jej tworzenia poprzez grafikę rastrową a także tą wektorową.

Jeśli chodzi o tą pierwszą to należy ją charakteryzować jako przedstawienie jej jako obrazu stworzonego przy wykorzystaniu prostokątnej siatki (klasyczna nazwa to bitmapa, obrazy to czerń i biel), które znajdować się będą naprzeciwko siebie. Każdy piksel to odrębny obszar. Model kolorów w tym rozwiązaniu to RGB – to najbardziej podstawowy termin w grafice komputerowej. Należy powiedzieć o tym, że chodzi tutaj przede wszystkim o rozwinięcie skrótu jakim jest Red, Green, Blue czyli czerwony, zielony i niebieski. Zastosowanie grafiki rastrowej to głównie wykorzystanie do najczęściej przechowywanych zdjęć a także obrazów gdzie grafika wektorowa zostaję używana w nawiązaniu do gromadzonych obrazów, które składają się z figur geometrycznych a także tekstu.

Grafika wektora jest obrazem, który został stworzony z bardzo nieskomplikowanych figur, które określać należy jako geometryczne kształty będące prostokątami, krzywymi a także kołami. Ten każdy obszar został specjalny opisany poprzez zestaw parametrów specjalnego odcinka, który może określać współrzędne końców, kolor, grubość a także linię. To co może rozróżniać obraz wektorowy a ten rastrowy jest taka sytuacja, że jest on w całości skalowalny. Co z tego wynika? Obrazy wektorowe mają dowolność w zakresie powiększania a także ich zmiany jakości bez jej utraty. Główne zastosowanie grafiki wektorowej to przede wszystkim zapis do czcionek min. (które są wyświetlane na ekranie monitora, smartphone lub telefonu komórkowego), schematów naukowych poprzez poszczególne funkcje, które można znaleźć w specyficznym oprogramowaniu np. AutoCad lub Inventor. W nawiązaniu do technicznych dziedzin grafiki komputerowej ten dział ma także szerokie zastosowanie ze względu na elastyczne skorzystanie z różnego rodzaju funkcji.

Related posts

Leave a Comment