hardware 

Najpopularniejsze gadżety XXI wieku

Obecnie nie tylko w okresie świąt czy z okazji wypadających niedługo urodzin i rocznic jubileuszowych, sprzedaż najróżniejszych gadżetów elektronicznych i multimedialnych urządzeń rośnie. Firmy specjalizujące się w produkcji smart fonów czy tabletów naturalnie właśnie w przededniu największych świąt jak Boże Narodzenie notują ogromny skok sprzedaży. Ale nawet poza świątecznym okresem zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest bardzo duże, co pozwala największym dostawcom takiego sprzętu na rynku regularnie odnosić bardzo duże sukcesy handlowe. Nie każda firma ma jednak równe szanse w przekonaniu do siebie potencjalnego nabywcy, ponieważ w tym segmencie jak w żadnym innym, może oprócz motoryzacji, liczy się nazwa marki. Osoby decydujące się na kupno takiego urządzenia chcą mieć pewność, że będzie ono sprawne i funkcjonalne, ale dodatkowo chcą mieć poczucie, że wybierając daną marką, wybierają najwyższy poziom wykonania, który da im tym samym poczucie wysokiej pozycji społecznej.
Socjologowie już bardzo dawno temu zwrócili uwagę na fakt, że kosztowne mieszkania i nowoczesne samochody kupowane przez ludzi niekiedy nawet na kredyt, to jedna ze skuteczniejszych metod budowania własnego wizerunku i podnoszenie poczucia własnej wartości – zwłaszcza w danej grupie społecznej czy towarzyskiej. I stopniowo dzięki postępowi technologicznemu także posiadanie najnowocześniejszych i najdroższych gadżetów elektronicznych jak telefony, tablety, czytniki e-booków i wiele innych, stało się synonimem zajmowania odpowiedniej pozycji społecznej. Skutecznie te oczekiwania wykorzystują zresztą specjaliści od marketingu danej marki, tworząc wokół danych produktów, a najlepiej całej marki – prawdziwy kult. Kult marki nie jest zresztą niczym nowym i socjologowie oraz specjaliści od reklamy i promocji już dawno nauczyli się, jak tworzyć wokół niektórych grup produktów albo firm prawdziwą grupę oddanych, niemal fanatycznie podążających za firmą klientów.
A miłośników nowoczesnych technologii nie brakuje, ponieważ obecnie urządzenia jak smart fony czy tablety nie tylko weszły do kanonu codziennej rozrywki i nie służą wyłącznie do zabawy. Sukces takich urządzeń był możliwy przede wszystkim dzięki temu, że są one szalenie funkcjonalne i mogą przydać się nie tylko w domu, ale chociażby w pracy. Przykład nawigacji GPS to jeden z bardziej oczywistych – na początku systemy GPS były bardzo kosztowne, ale ich dokładność i precyzja pozostawiały wiele do życzenia, kosztowne były także mapy drogowe, które trzeba było regularnie aktualizować. W efekcie z oczywistych zalet systemu nawigacji samochodowej korzystali tylko i wyłącznie profesjonalni kierowcy lub przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorze transportowym i logistycznym. Wraz z miniaturyzacją i postępem w dziedzinie technologii udało się jednak producentom telefonów komórkowych wprowadzić odbiorniki GPS o bardzo wysokiej klasie i z doskonałą precyzją do swoich urządzeń. Dodatkowo pojawili się nowi konkurencyjni dostawcy aplikacji mobilnych, dla których zysk wcale nie musiał wynikać ze sprzedaży sklepowej licencji na używanie swojego programu. Samo wyświetlanie reklam w nieutrudniający nawigowania sposób na ekranie tabletu czy smartfona jest w wielu wypadkach wystarczające, aby pokryć koszty pracy nad programami do nawigacji. A mapy niezbędne do funkcjonowania takiego systemu także stały się darmowe i ogólnodostępne.
Wygoda i komfort, jakie dają nowoczesne urządzenia, wykracza jednak zdecydowanie poza samo ułatwienie nawigowania, chociaż w dużych miastach nawet poruszający się na rowerach i piesi mogą wiele skorzystać na posiadaniu telefonu z Internetem mobilnym, GPS i odpowiednimi aplikacjami. Samo wskazywanie, którędy najszybciej dostać można się we wskazane miejsce, lub kiedy odjeżdża najbliższy autobus komunikacji miejskiej z danego przystanku – to już spore ułatwienia dla przeciętnego użytkownika. Doliczyć można do tego bez wątpienia także możliwość zarządzania swoimi finansami i to w bardzo zaawansowany sposób, poprzez aplikacje mobilne udostępniane nie tylko przez banki komercyjne, ale chociażby ubezpieczalnie czy fundusze inwestycyjne. Każdy posiadacza smartfona czy tabletu z dostępem do sieci może się w każdej chwili zalogować na odpowiedniej stronie lub wejść do swojej aplikacji, aby sprawdzić stan oszczędności, złożyć wniosek o kredyt lub po prostu dokonać przelewu jedną z wielu form – na konto, numer telefonu, kartę
Nie brakuje w ostatnich czasach także prac nad tym, aby telefony i inne urządzenia otaczające człowieka na co dzień były zdolne do skutecznego analizowania i zbierania danych o jego samopoczuciu czy stanie zdrowia. Cukrzycy mogą chociażby dzięki bezprzewodowemu urządzeniu multimedialnemu pobrać próbkę swojej krwi z palca i natychmiast uzyskać czytelny elektroniczny odczyt, a wyniki dodatkowo archiwizują się na aplikacji mobilnej w telefonie i w przypadku jakichkolwiek problemów mogą zostać natychmiast przesłane do kontroli czy diagnozy lekarzowi. Kwestią bardzo przydatną jest automatyczne wzywanie pomocy w przypadku zasłabnięcia albo problemów kardiologicznych osób po zawałach, przeszczepach lub innych operacjach, a których stan wymaga stałego monitoringu.

Related posts

Leave a Comment