oprogramowanie 

Dla początkujących programistów

man-65049_1280Na pewno niejeden z nas spotkał się z pojęciem programowanie. I niejeden z nas chciał spróbować swoich sił w pisaniu programów komputerowych. Aby to uczynić potrzebne jest pobranie odpowiedniego kompilatora języka, który nas interesuje. Jest pewna ciekawostka dla osób chcących poznać język C++. Chodzi tutaj o kompilator o nazwie Borland C++. To taki trochę Visual Basic tyle, że zamiast Basica jest C++.

Jeżeli będziemy wykorzystywać do pracy Borlanda to oczom naszym ukażą się dwa okna. W jednym oknie umieszczamy obiekty – okna, pola dialogowe, inne elementy, możemy również umieścić bitmapy w poszczególnych polach. A w drugim oknie wpisujemy polecenia tworząc właściwy kod języka C++. Kompilator dostarcza nam wszystkie niezbędne opcje. Tak więc nasz projekt możemy zapisać, a następnie zbudować, skompilować i uruchomić. A jeżeli się rozejrzymy po plikach projektu to zobaczymy pliki nagłówkowe. A je również będziemy mogli modyfikować.

Jeżeli już trochę zapoznamy się z Borlandem, a będziemy chcieli bardziej zagłębić się w C++ to pozostaje nam sięgnąć po Dev-C++. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pakiet ten nie jest rozwijany od jakiegoś czasu. W jego miejsce pojawił się wxDev-C++. Program ten zawdzięcza swoją nazwę temu, że wykorzystuje DevPaki. Są to rozszerzenia, które pozwalają mu korzystać z zewnętrznych bibliotek i narzędzi, takich jak Allegro, DirectX, OpenAL, wxWidgets.

Dev-C++ to typowy kompilator. Zakładamy projekt, edytujemy plik główny, mamy też wynikowe, wpisujemy komendy, dobieramy biblioteki i kompilujemy. Dokładniej to najpierw budujemy, a potem kompilujemy. Jeżeli będzie błąd to nasz program nie zostanie skompilowany, a my będziemy mieli podświetloną linijkę, w której błąd wystąpił. W tym miejscu warto wspomnieć, że należy pamiętać o klamrach zamykających. Drobiazg, ale początkującym zdarza się zapomnieć. Początkującym sytuację ułatwi fakt, że w internecie jest wiele gotowych programów dla początkujących użytkowników. I to nie tylko prosta funkcja „Hello World”. Możemy nawet wpisać w przeglądarce Google „kurs Dev-C++” i znajdziemy szereg pozycji. Na YouTube również znajdziemy sporo filmów instruktażowych. Tam zobaczymy krok po kroku jak napisać prosty program.

Cóż więc wybrać – Borland czy Dev? Zależy co chcemy robić. Jeżeli zależy nam na napisaniu jakiejś typowej aplikacji pod system, a czas nas trochę goni to polecamy Borland. Jest to również prostsza wersja niż Dev. Z kolei jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad działaniem programu, a jednocześnie chcemy się niejako wgłębić w zagadnienia związane z programowaniem to wybieramy Dev. Jest to trudniejszy kompilator i bardziej się pomęczymy. Ale i w nim można tworzyć trójwymiarowe, poruszające się obiekty. Oczywiście będzie to się wiązała z zainstalowaniem odpowiednich bibliotek. A te pobieramy z internetu lub innego źródła, zapisujemy do odpowiedniego foldery z kompilatorem i w kodzie programu wpisujemy #include nazwa biblioteki. W języku C++ dodawanie bibliotek jest potrzebne. Ale oba kompilatory posiadają odpowiednie mechanizmy.

Related posts

Leave a Comment